sâmbătă, 31 martie 2012

CRAIOVA MAXIMA - EUROPA IN GENUNCHI » 1882-1983

Drumul spre primavara europeana (1982-1983)
Sortii nu au "ocrotit-o" pe Universitatea în acel an si, în primul tur al Cupei UEFA, i-au harazit-o ca adversara pe AS Fiorentina. Când argentinianul Bertoni a deschis scorul, în minutul 37, nici unul dintre cei 40.000 de suporteri prezenti în tribunele stadionului "Central" nu ar mai fi pariat pe echipa favorita.
Universitatea Craiova - A.C Fiorentina 3-1

Universitatea: Lung, Negrila, Tilihoi, Stefanescu (58 Ciupitu), Ungureanu, Ticleanu (83 Irimescu), Donose, Balaci, Crisan, Camataru, Cartu.
Fiorentina: G. Galli, Ferroni, Pin, Passarella, Contratto, F. Rossi, Pecci, Antognoni, Massaro, D. Bertoni, Graziani (83 A. Bertoni).
Marcatori: D. Bertoni (37), Ungureanu (55), Cartu (72), Balaci (86).
Arbitru: Ponnet (Belgia)

A.C Fiorentina-Universitatea Craiova 1-0

Fiorentina: G.Galli, F.Rossi, Pin, Passarella, Ferroni (75 Contratto), Miani, Pecci, Antognoni, D. Bretoni, Graziani (70 A. Bertoni), Massaro.
Universitatea: Lung, Negrila, Tilihoi, Stefanescu, Ungureanu, Ticleanu (80 Geolgau), Donose, Balaci, Irimescu, Crisan (87 Beldeanu), Camataru.
Marcatori: Antognoni (11p).
Arbitru: Daina (Elvetia)

A urmat însa o repriza secunda fulminanta a oltenilor, care au reusit sa puncteze de trei ori, prin Ungureanu ('55), Cîrtu ('72) si Balaci ('86), ultimul stabilind si scorul final. În partida retur, arbitrul Andre Daina din Elvetia a facut tot ce i-a stat în putinta ca sa-i scoata pe "macaronari" învingatori, acordându-le în minutul 11 o lovitura de pedeapsa, transformata de capitanul Antognoni. Pâna la sfârsit, chiar daca au asediat poarta lui Lung, italienii nu au reusit sa înscrie golul calificarii.
________________________________________

În turul al doilea, oltenii au avut o sarcina mai usoara, cu irlandezii de la Shamrock Rovers Dublin.
Shamrock Rovers Dublin - Universitatea Craiova 0-2
Shamrock: O'Neill, Giles, Synnot, Murphy, Beglin, Gaynor, Gaffney, Clarke, Buckley, Campbell (72 Stiles), Mc Donagh.
Universitatea: Lung, Negrila, Tilihoi, Stefanescu, Irimescu, Ticleanu, Donose, Beldeanu (86 Cartu), Balaci (77 Geolgau), Crisan, Camataru.
Marcatori: Irimescu (4), Balaci (59).
Arbitru: Delmer (Franta)
În partida retur, oltenii s-au distrat, efectiv, cu irlandezii, impunându-se cu un scor categoric, 3-0. Golurile au fost marcate de Campbell (autogol, '30) si Cârtu ('53 si '57).
Universitatea Craiova - Shamrock Rovers Dublin 3-0

Universitatea Craiova - Shamrock Rovers Dublin 3-0
Universitatea: Lung. Negrila, Tilihoi, Stefanescu, Ungureanu, Ticleanu (27 Geolgau), Donose, Balaci, Crisan, Cartu, Irimescu (46 Beldeanu).
Shamrock: O'Neill, Giles, Synnot, Murphy, Beglin, Gaynor, McDonagh, Clarke, Campbell, Buckley, Coady (49 Stiles).
Marcatori: Campbell (30ag), Cartu (53, 67).
Arbitru: Gyory (Ungaria)
Universitatea trebuia să dea piept cu un nou adversar impresionant: Girondins de Bordeaux, francezii care lăsaseră acasă pe Hajduk Split. În “Hexagon”, pe malul fluviului Garonne, bordelezii au câştigat cu 1-0, la fel şi oltenii la Craiova, după 90 de minute. Au urmat prelungirile, Geolgău aducând calificarea cu golul său din minutul 101.

Girondins de Bordeaux-Universitatea Craiova 1-0
Universitatea Craiova - Girondins de Bordeaux 2-0

F.C. Kaiserslautern - Universitatea Craiova 3-2 (2 martie 1983)
Kaiserlautern: Reichel, Kitzmann, Melzer, Dusek, Brehme, Geye, Briegel (40 Brummer), Bongartz, Eilenfeld, T. Nilsson, Allofs (75 Neues).
Universitatea: Lung, Negrila, Irimescu, Stefanescu, Ungureanu, Dumitru (64 Ticleanu), Beldeanu (75 Cartu), Donose, Geolgau, Crisan, Camataru.
Marcatori: Brehme (24,51), Irimescu (40ag), Geolgau (53), Crisan (72).
Arbitru: Schoetters (Belgia)
Tribunele sunt in picioare, la inceputul meciului, cand germanii ataca cu toate liniile. Chiar in min 5 Briegel trimite in plasa laterala, iar 2 min mai tarziu Allofs trimite balonul in bara. Atmosfera din tribune ii anihileaza pe craioveni. Primul sut la poarta lui Reichel este in min 16. Vine min 24, cand Stefanescu plonjaza si respinge cu capul, Lung face acelasi lucru si cade peste liberoul craiovean, balonul ajunge la Brehme si scorul este 1-0. Spre sfarsitul primei reprize (min 40), Nillson suteaza puternic in portar, mingea este deviata, il loveste pe Irimescu, si intra in poarta. 2-0.
Imediat la reluare (min 51) Brehme suteaza la coltul lung, Silviu greseste si 3-0. Din fericire spaima craiovenilor nu dureaza decat 2 min, cand Beldeanu intoarce un balon in fata portii, iar Geolgau vine la intalnire si inscrie. De aici "dracii rosii" isi pierd luciditatea. Craiovenii rateaza in min 62 si 66, insa in min 72 Crisan inscrie un gol antologic, dupa o preluare "braziliana".
Dupa 3-2 in tur Craiova spera la calificare, spera la o victorie pe "Central". Asa va fi! Si ce frumos a fost!

Universitatea Craiova-F.C. Kaiserslautern 1-0 (16 martie 1983 - acum începe legenda)
Universitatea: Lung, Negrila, Tilihoi, Stefanescu, Ungureanu, Ticleanu, Balaci, Geolgau (75 Cartu), Donose, Crisan (46 Beldeanu), Camataru.
Kaiserlautern: Reichel, Wolf, Briegel, Dusek, Brehme, Geye, Melzer, Eilenfeld (85 Hubner), Bongartz, T. Nilsson, Allofs.
Marcatori: Negrila (82).
Arbitru: Hackett (Anglia)
Bãnia trãieste un ceas de istorie. Totul, de la haine pânã la tema discutiilor, s-a schimbat. Dupã 3-2 pentru "Dracii rosii", a venit ziua când, la Craiova se va naste legenda.
Ora 10,00. Stadionul "Central" este arhiplin! Orasul întreg se aflã acolo, dacã nu fizic, sigur moral. La orele 12:15 intrã pe teren vest-germanii. Multimea se deslãntuie, stadionul vibreazã. Boxele rãsunã: se cântã "O IUBIRE ALB-ALBASTRÃ" si în premierã "CÂNTEC PENTRU OLTENIA". La 13:45 apar la încãlzire oltenii, si 15 minute mai târziu leii aveau sã se dezlãntuie.
Universitatea a dominat copios, a depãsit surprinzãtor inhibarea datã de miza partidei si a construit frumos. În min 26, Balaci, într-un dribling de zile mari, a fost faultat la circa 20 de metri, iar lovitura liberã executatã de tot de el a lovit bara! A fost momentul psihologic al meciului. Craiovenii s-au descãtusat, si astfel s-au aflat la cârma jocului. Minutul 75: Geolgãu, angajat în adâncime, dupã ce l-a întors magistral pe Dusek, a trimis de la numai 11 metri peste transversalã. Mai erau 10 minute, ce puteau aduce calificarea oaspetilor. Dar inevitabilul s-a produs: Cãmãtaru suteazã din "piruetã" de la 30 de metri, iar Reichel, surprins, acordã cu dificultate corner. Din executarea acestuia, impecabilã centrarea lui Balaci, Negrilã, venit si el acolo, marcheazã unicul gol al meciului. Vulcanul albastru explodeazã. Jocul atinge dimensiuni dramatice, un reporter german intrã pe teren si paseazã unui drac rosu, lupta e pe viatã si pe moarte, finalul e incredibil. Ne apartine. Suntem în semifinalele cupei UEFA.
Craiova cântã, intrã în carnaval. În câmpia Doljului rãsãrise iarba. Drumul marilor seprante continua. Drumul marilor seprante era chiar drumul unei legende....

Sorţii ne-au ales pentru semifinale o echipă mult mai puternică decât precedentele, Benfica Lisabona, care trecuse de Betis Sevilla, Lokeren, Zurich şi AS Roma. După un 0-0 în capitala Portugaliei, toată România aştepta o victorie a Universităţii şi, implicit, calificarea în finală. Nu a fost să fie însă, meciul, parcă blestemat, terminându-se la egalitate, 1-1 după golurile lui Balaci (‘17) şi Filipovic (‘53). După meci, se spunea că echipa craioveană a pierdut calificarea din cauză că transversala izbită de şutul lui Crişan era aşezată la o distanţă prea mică faţă de gazon, fapt demonstrat de măsurători ulterioare, dar era invocată şi lipsa dreptului de joc al suedezului Stromberg, însă nimic nu mai era de făcut...

Benfica Lisabona - Universitatea Craiova 0-0
Benfica: Bento, Pietra, Humberto Coelho, Bastos Lopes, Alvaro, Carlos Manuel, Sheu (55 Nene), Alves, Chalana, Diamatino, Filipovic.
Universitatea: Lung, Negrila, Tiliohoi, Ciupitu, Ungureanu, Ticleanu, Donose (77 Dumitru), Irimescu (56 Beldeanu), Geolgau, Crisan, Camataru.